גם הילד שלי מכור למסך

לרוב כשאנו חושבים על התמכרות, הקונוטציות הראשונות שעולות הן סמים, אלכוהול, סיגריות, הימורים ועוד. בשנים האחרונות עם התפתחות הטכנולוגיה צצה לה התמכרות חדשה בקרב ילדי דור ה Z (אלו שנולדו לאחר שנת 1995. כן כן, אם יש לכם ילדים בגיל הנעורים, הם גם שייכים לדור זה). זוהי התמכרות לא למסך הטלויזיה, אלא למסכי המחשב והפלאפון.

 

מאז כבש הטלפון החכם את עולמנו, אנו מבלים יותר ויותר זמן במחיצתו. עם זאת, על אף שלנו המבוגרים קל יותר לשים לעצמנו את הגבולות כשצריך, המשימה עבור ילדים ונוער היא קשה בהרבה, כשהרבה יותר קל לשקוע שעות באינסטגרם על חשבון שיעורי הבית המעיקים.

 

אך עם כל הכבוד להתמכרותם לטלפונים הניידים, דוקא קונסולות המשחק תפסו תפקיד מרכזי בחייהם של רבים מילדינו. אם תרצו – תשתמשו במונח גיימינג. כן, אותו מונח שגורם לילדים רבים להסתגר בחדר שעות במשחק אינסופי, על חשבון למידה, השתתפות בחוגים, בילוי עם משפחה או חברים ופעילות גופנית או כל פעילות מחוץ לבית. אם תשאלו את הילדים – הם יגידו שגם כשהם לבד בחדר הם מבלים כל היום עם "חברים" כי הם משחקים איתם במשחקים השונים "און ליין", מבלי להבין את המשמעות של חברות וירטואלית.

 

לפני מספר חודשים הגדיר ארגון הבריאות העולמי את ההתמכרות למשחקי המחשב כהפרעה נפשית לכל דבר. הפרעה זו הוגדרה כחוסר שליטה על השימוש במשחקים תוך כדי הגדרתם כעדיפות עליונה על חשבון צרכים אישיים ופעילויות יומיומיות. לא נראה שהחלטה זו עושה רושם על בני הנוער. 

 

ובכל זאת, איך על ההורים להגיב לדבר? מה ניתן לעשות?

 

ראשית, חשוב לציין שמטרתנו איננה גמילה ממשחקי המחשב, אלא צמצום השימוש בהם. משחקים אלו הם חלק מהילדות של ילדי ה Z והם מסבים להם הנאה מרובה. עם זאת, גם אם הדבר לא נראה כלפי חוץ, ילדים צמאים לגבולות כבר מגיל צעיר, ועל כן חשוב מאד להציבם תוך הגבלת שעות המשחק, על מנת שלא יפספסו אלמנטים משמעותיים אחרים, בין השאר למידה, פעילות גופנית ובילוי בחוץ עם חברים. בנוסף, חשוב להגדיר מהן שעות המשחק המותרות (שעות בהן קשה להתרכז ללמידה או זמנים בין פעילויות בלוח הזמנים היומי). במידה וקשה לכם לפקח על זמני המשחק בעיקר כשפעילות נעשית בחדרו של הילד, כדאי להעביר את קונסולת המשחק לפינת המשפחה. גם לתכני המשחק חשוב לשים לב – במידה והתכנים אינם ראויים יש למנוע משחק בהם. במקביל, מומלץ להציע לילד אופציות אטרקטיביות נוספות (חוג שיהיה מעוניין בו למשל) ולבדוק מי מבין החברים שלו עושה פעילות אחרת מחוץ למסך ולחבר בניהם.

 

בנוגע לענישה- זהו הפיתרון האחרון והפחות מומלץ. תמיד עדיף יהיה להגיע להבנות עם הילד על מנת שיבין לעומק את ההשלכות בעצמו, דבר שימנע מתחים וכעסים מיותרים, אך אם ענישה היא המפלט האחרון, היא חייבת להיות מותאמת למעשה. למשל, אם חרגת משעות המשחק ובעקבות כך לא הקדשת מספיק למידה למבחן ואף רואים זאת בתוצאותיו, לא יהיה מנוס אלא לקחת את הקונסלה עד שתוכיח שאתה עומד בהסכמים ולומד למבחנים כמו שצריך. כל או כך, עדיף לא לתת עונש מופרז מידי על מנת לא ליצור אנטי ובמקביל לוודא שאתם יכולים לאכוף אותו, ויותר מכך – חשוב שתעמדו במילה שלכם.

 

לטיפים ועצות נוספות תמיד זמין לרשותכם ולרשות ילדיכם!

נהנתם מהמאמר? שתפו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
דילוג לתוכן